Stolarz Gdynia

Stolarstwo

Stolarstwo to praca rzemieślnicza, która na terenie polski jest znana od setek lat. Jak wyglądała praca stolarza kiedyś? Czym zajmuje się stolarz dzisiaj? Zapraszamy do lektury.

Stolarstwo – krótki rys historyczny

Można powiedzieć że od zarania dziejów człowiek wykorzystywał drewno do wyrobu różnego rodzaju przedmiotów. Stolarstwo dotyczy wyrobu drobnych przedmiotów z drewna. Często bywa mylnie kojarzone z ciesielstwem, które dotyczy wykonywania konstrukcji budowlanych (domy, statki). Dlatego mówiąc o początkach stolarstwa w Polsce nie należy sięgać do czasów Mieszka I. Początek stolarstwa szacuje się dopiero na XV wiek, kiedy to rozwój mieszczaństwa pociągnął za sobą rozwój meblarstwa.

Stolarz gdynia

Stolarz Gdynia

Zawód stolarza wymaga dużych zdolności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej. Dobry stolarz cechuje się uzdolnieniem artystycznym. Codzienna praca stolarza polega na modyfikacji różnych rodzajów drewna. Dzisiejszy stolarz wykonuje prace zarówno w drewnie jak i w materiałach pochodnych takich jak sklejki, płyty stolarskie oraz płyty meblowe. Często stolarze poza typową obróbką drewna zajmują się zabezpieczaniem drewna środkami malarskimi, projektowaniem mebli oraz montażem gotowych modułów wyrabianych w sposób hurtowy. Ponadto, typowe prace stolarskie to naprawy, renowacje i konserwacje wyrobów drewnianych.

Zawody których podstawą jest stolarstwo są następujące: tapicer, cieśla, mechanik-operator maszyn do produkcji drzewnej, technik technolog drewna.

Narzędzia stosowane w stolarstwie

Zestaw narzędzi do wykonywania prac w drewnie dzieli się na narzędzia ręczne i elektronarzędzia. Ręczne narzędzia powszechnie stosowane w stolarstwie to piła, dłuto i młotek. W tradycyjnym stolarstwie stosuje się strug (znany również jako hebel). Podstawowe narzędzia są wypierane przez elektronarzędzia i maszyny stolarskie takie jak frezarka, szlifierka, tokarka oraz pilarka.

Tradycyjne stolarstwo

Stolarstwo trójmiasto

Pomimo faktu że rola stolarza wraz z rozwojem technologii traci na znaczeniu. Wciąż modne jest stolarstwo artystyczne, które stanowi kanon sztuki użytkowej. Wciąż wiele osób potrafi docenić rzemieślniczą pracę stolarza. Czym charakteryzują się tradycyjne meble zaliczające się do stolarstwa artystycznego? Elementem, który świadczy o rzemieślniczym fachu jest brak użycia śrub i gwoździ. Zamiast tego elementy są klejone za pomocą kołków lub czopów. Następny element charakteryzujący tradycyjne meblarstwo to oczywiście .. drewno! Stolarz pracujący w sposób tradycyjny nie korzysta z płyt laminowych lub innego rodzaju materiałów drewnopochodnych. Jako trzeci element można wymienić artystyczną duszę stolarza. Dobry stolarz z każdego mebla potrafi uczynić rzeźbiarskie dzieło sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *